Veel werkgevers gaan ervan uit dat vakantieopbouw van langdurige zieke werknemers stopt na twee jaar ziekte, omdat er dan geen recht meer is op loon. Volgens Europees recht ligt dat fundamenteel anders. Een recente uitspraak van de rechtbank Gelderland bevestigt deze strijdigheid tussen het Nederlandse en Europese recht.
Nederlands recht
In de Nederlandse wetgeving – meer specifiek in artikel 7:634 lid 1 van het Burgerlijk Wetboek (hierna: ‘’BW’’) – is de opbouw van de vakantiedagen expliciet gekoppeld aan het recht op loon. Dit houdt in dat wanneer een werknemer geen recht meer op loon heeft, bijvoorbeeld na twee jaar arbeidsongeschiktheid, de opbouw van de wettelijke vakantiedagen stopt.
Europees recht
Europees recht bepaalt dat het recht op vakantie een zelfstandig recht is. Ook als er geen loon meer wordt betaald, loopt de vakantieopbouw door.
Rechtbank Gelderland 12 augustus 2025, ECLI:NL:RBGEL:2025:7054
Het verschil tussen Europees en Nederlands recht kwam aan de orde in een uitspraak die bij de kantonrechter in Arnhem speelde. Het EU-Grondrechtenhandvest biedt in deze zaak uitkomst, omdat het EU-Grondrechtenhandvest directe werking heeft, hetgeen inhoudt dat de rechter een nationale regeling die botst met het EU- Grondrechtenhandvest niet mag toepassen. De Arnhemse kantonrechter oordeelde dan ook dat artikel 7:634 lid 1 BW strijdig is met het Europese recht en met de rechtspraak van het Hof van Justitie van de Europese Unie. Dit betekent dat zieke werknemers de gehele ziekteperiode, en niet alleen de eerste twee jaren, volledig vakantie-uren opbouwen, ongeacht of zij arbeid verrichten en ongeacht of zij recht hebben op loon.
Het praktische gevolg van de bovengenoemde uitspraak van de kantonrechter is dat vakantieopbouw dus niet automatisch stopt na twee jaar ziekte en dat werkgevers dus rekening moeten houden met doorlopende vakantieopbouw en onverwachte vakantie-uitbetaling bij het einde van het dienstverband van werknemers die langer dan twee jaar ziek zijn. Dit is onder meer relevant bij de slapende dienstverbanden – welke wellicht weer meer zullen ontstaan en langer zullen duren vanwege het afschaffen van de compensatie op de transitievergoeding (m.u.v. voor kleine werkgevers) na twee jaar arbeidsongeschiktheid.
Heeft u vragen over deze dit blog? Neem vooral contact met ons op: Henriëtte Dekker, Merel Goldschmidt, Reggy Thielen en Claire van Beuningen